Strona główna > Blog > Zwierzę w życiu dziecka
Jak zwierzę wpływa na rozwój dziecka?
Zdaniem amerykańskiego psychiatry B. Levisona obecność zwierzęcia w domu może mieć pozytywny wpływ na dziecko, szczególnie na jego rozwój fizyczny, emocjonalny, intelektualny oraz społeczny. Szczególne oddziaływanie ma kontakt ze zwierzęciem w terapii dziecka z chorobą przewlekłą (dogoterapia).
Czy posiadanie zwierzęcia obniża stres?
Według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia posiadanie zwierzęcia ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, łagodzi ból, obniża tętno i ciśnienie krwi. Głaskanie czy przytulanie się do miękkiej i ciepłej sierści przyczynia się do wytwarzania opiatów w mózgu, zwiększa poziom oksytocyny w celu wywołania pozytywnych emocji, zmniejsza poziom kortyzolu, a to powoduje odprężenie i zrelaksowanie.
Czy zwierzęta uczą samoakceptacji?
Posiadanie w domu psa czy kota ćwiczy koncentrację i uwagę, pogłębia potrzebę ciekawości poznawczej. U dzieci wychowujących się ze zwierzęciem można zaobserwować większą otwartość na świat i innych oraz wzrost samoakceptacji.
Społeczno-emocjonalny aspekt rozwoju
Opiekowanie się psem czy kotem przez dziecko rozwija postawę odpowiedzialności. Dziecko uczy się, że zwierzę ma swoje potrzeby, które trzeba zaspokoić, a to kształtuje relację bezwarunkowego dawania, sprzyja wykształceniu obowiązkowości. Więź dziecka ze zwierzęciem sprzyja kształtowaniu kompetencji społecznych, takich jak: komunikacja, nawiązywanie relacji z innymi, motywacja do pomocy innym, rezygnowanie z własnych zachcianek na rzecz innych.