Blog

Pomagając innym, pomagamy sobie! Zobacz czym są zbiórki charytatywne.

Poprzez spełnianie dobrych uczynków łagodzimy stres towarzyszący nam w codziennym życiu, poprawiamy sobie nastrój i dbamy o własne zdrowie psychiczne – takie informacje przekazał magazyn „Clinical Psychological Science”.

Pomaganie drugiemu człowiekowi, to dla jednych nieodłączna część życia, dzięki której mogą wesprzeć ludzi w gorszej sytuacji, dla innych szansa na poprawienie własnego samopoczucia, a jeszcze dla innych – to sposób na kreowanie publicznego wizerunku.

Są również wśród nas i tacy, którzy nie angażują się w pomoc innym, omijają wielkim łukiem jakiekolwiek zbiórki charytatywne, na ulicy nie zatrzymują się przy osobie leżącej, a w pracy skupiają się na swojej karierze i nie obchodzi ich nic więcej. Wydawać by się mogło, że taka osoba, koncentrująca się tylko na sobie, jest samolubna, a jej zachowanie niezgodne z naturą człowieka. Co ciekawe, liczne teorie udowadniają, że takie myślenie o człowieku może być błędne.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Yale przekonują, że pomaganie innym oraz udzielanie im wsparcia minimalizuje negatywny wpływ stresu na kondycję psychiczną człowieka. Osoby, które bezinteresownie pomagają innym odczuwają więcej pozytywnych emocji i cieszą się lepszym samopoczuciem.

Okres przedświąteczny bywa bardzo stresujący, dlatego zastanówmy się, czy zaproponowanie komuś pomocy, udzielenie mu potrzebnych wskazówek lub przytrzymanie dla niego drzwi windy, nie mogłoby sprawić, że poczujemy się choć trochę lepiej.

Napisz komentarz