Gdzie jesteś? – Zaginione osoby.

Strona główna > Blog > Gdzie jesteś? – Zaginione osoby

Zaginięcia

 

Statystyki pokazują, że w Polsce dochodzi do zaginięć 20 tys. osób rocznie. W ogromnej większości udaje się je odnaleźć. Jest też mroczna strona zaginięć. Bardzo często ofiarami są dzieci, które stają się łatwym celem dla porywaczy. Zdarzają się również morderstwa oraz samobójstwa osób, które psychicznie nie mogą udźwignąć ciężaru swoich problemów. Ból i cierpienie po stracie jest ogromne. Najgorsza jest bezradność i niewiedza o bliskim i jego historii. Są sprawy, które do dziś nie potrafią zostać wyjaśnione.

Z policyjnych danych wynika, że w ciągu pierwszych 24 godzin odnajdywanych jest około 30% wszystkich zaginionych, w ciągu pierwszych 48 godzin około 54%, w ciągu pierwszych 7 dni – około 77%, a w ciągu pierwszych 30 dni od przyjęcia przez Policję zgłoszenia odnajdywanych jest ponad 90% wszystkich zaginionych.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku prowadzonych poszukiwań osób zaginionych czas nie jest naszym sprzymierzeńcem.

 

Jak szukać zaginionych?

 

Zaginięcie jest zgłaszane na Policję. Zwykle poszukujący kontaktują się także z fundacją ITAKA. Sprawdzane są szpitale, noclegownie czy ośrodki pomocy społecznej. Bliscy są proszeni o kontakt z sąsiadami i przyjaciółmi. Ponadto rozwieszane są plakaty w okolicy, gdzie po raz ostatni była widziana osoba zaginiona. Sprawy zarówno najmłodszych, jak i starszych dzieci są nagłaśniane przez media.

W Polsce istnieje system Child Alert, który ma za zadanie natychmiastowe rozpowszechnienie wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem mediów – radia, telewizji, internetu, telefonów komórkowych i ekranów reklamowych. Zasadą jest uruchomienie systemu, gdy istnieje uzasadniona obawa, że życie dziecka jest zagrożone.

Po raz pierwszy system zadziałał w kwietniu 2015 roku w związku z zaginięciem 10-letniej dziewczynki w województwie zachodniopomorskim. Dzięki szybkiej reakcji mediów, dużemu odzewowi społecznemu, a także sprawnym i skutecznym działaniom Policji i innych służb dziecko zostało odnalezione już w kilka godzin po ogłoszeniu alertu, a sprawca uprowadzenia został zatrzymany.

25 maja każdego roku jest obchodzony międzynarodowy dzień zaginionego dziecka. Jest to dzień szczególnej pamięci o zaginionych dzieciach i okazja do przypominania, jak zmniejszyć ryzyko zaginięcia i co zrobić, jeśli do niego dojdzie. Symbolem tego dnia jest Kwiat Niezapominajki. Fundacja Przepomocni zachęca do rejestracji swojego telefonu na stronie CHILD ALLERT dzięki czemu dostaniecie sms o ogłoszeniu alarmu.

Wesprzyj nas!

Aby móc realizować misję Fundacji i nasze projekty  potrzebujemy Waszego wsparcia!

Każdy, nawet najmniejszy datek, przyjmiemy z ogromną wdzięcznością i wykorzystamy go na cele statutowe lub projektowe Fundacji.